Kredyty i pożyczki hipoteczne są zaciągane na zakup mieszkania czy budowę domu. W ramach zabezpieczenia, bank zakłada hipotekę na nieruchomość należącą do Klienta. W przypadku niespłacania kredytu, Bank ma możliwość zajęcia własności, która stanowiła zabezpieczenie pożyczki.
Typy kredytów i pożyczek hipotecznych:
– kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania
Kredyt hipoteczny, jest kredytem długoterminowym. Zazwyczaj okres kredytowania wynosi od 20 do 30 lat, a jego suma może wynosić do 80% czy nawet 100% wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem pożyczki. W momencie niewywiązania się ze spłaty długu w stosunku do Banku, hipoteka będąca zabezpieczeniem kredytu staje się własnością Banku, w której dany kredyt został zaciągnięty.
Kredyty hipoteczne są korzystne dla osób, które posiadają stały dochód oraz nieruchomość, którą mogą zastawić w ramach kredytu. Każdy Bank posiada swoją odrębną ofertę kredytów, jednak ich cechą wspólną jest niskie oprocentowanie oraz zwrot ku Klientowi- patrzy na indywidualne możliwości każdego kredytobiorcy i według nich ustala wysokość rat oraz czas spłaty całości pożyczonej sumy pieniędzy.
Łatwiej otrzymać kredyt, gdy posiadamy gotową nieruchomość, niż taką, która jest w procesie tworzenia. Dotyczy to również działek budowlanych, których wartość jest niższa, niż dom w pełnej okazałości. Musimy pamiętać, że od tego, jaki rodzaj nieruchomości damy pod zastaw kredytu, zależy ile pieniędzy Bank będzie w stanie nam wypłacić.
– Kredyt budowlany
Kredyt budowlany przyznawany jest osobom chcącym całość pożyczonej sumy przeznaczyć na budowę nieruchomości. Istnieją dwie możliwości wypłacania takiego kredytu: jednorazowy lub wypłacany w transzach, czyli w kilku mniejszych ratach. Drugi sposób jest bardziej popularny i korzystniejszy, gdyż odsetki są naliczane od uzyskanej w danym momencie kwoty, a nie od całości zaciągniętego kredytu.
W przypadku pobierania kredytu na zakup domu, trzeba zmierzyć się z pracą nad przygotowaniem planu budowy oraz kosztorysu całego działania, z którego Klient jest rozliczany. Jest to potrzebne, aby Bank miał pewność, że pieniądze powierzane Klientowi idą na zamierzony cel. Często Banki wymagają okazywania faktur, z każdego zakupu, aby tą pewność uzyskać.
Aby uzyskać taki kredyt, należy posiadać już działkę budowlaną. Banki nie chcą udzielać takiego rodzaju kredytów na zakup działki, gdyż wtedy nie mieliby gwarancji, że pieniądze zostaną przekazane na budowę zaplanowanej nieruchomości. Największą pewność na uzyskanie kredytu, mają osoby, które oprócz posiadania własnej działki budowlanej rozpoczęły już, chociaż w minimalnym stopniu proces budowy. Jest to niejako kolejne zabezpieczenie dla kredytodawcy.
– Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny, to kredyt zaciągany aby spłacić inne kredyty. Może on być nawet do 50% tańszy, niż suma dotychczasowych kredytów. Zastanawiają się Państwo, jak to możliwe? Już tłumaczymy.
Przede wszystkim, Bank inaczej patrzy na Klienta, który zaciągnął kredyt na dużą sumę, niż na osobę, która posiada bardzo małe kredyty. Jeżeli mamy kilka kredytów, a na dodatek każdy w innym banku, jesteśmy uznawani za drobnego klienta w wielu miejscach naraz. Dodatkowo, każdy Bank ma inne oprocentowanie, które często ulega zmianie, przez to, często płacimy więcej, w momencie gdy moglibyśmy zapłacić mniej.
Kredyt konsolidacyjny to niejako połączenie wielu kredytów w całość. Można powiedzieć, że Bank spłaca stare, zaciągnięte kredyty, a Klient płaci jedną ratę, jako dług dla Banku, który uwolnił go od wcześniejszych zadłużeń. W przypadku pobierania kredytu konsolidacyjnego, warto udać się na spotkanie z doradcą finansowym, który dokładnie przekalkuluje nasze wcześniejsze długi i pomoże wybrać odpowiednią ofertę oraz Bank, w którym można zaciągnąć dany kredyt.
– Kredyt refinansowany
Kredyt refinansowany, podobnie jak kredyt konsolidacyjny, pobierany jest aby spłacić wcześniej zaciągnięte długi. Dzięki takiemu działaniu, można oszczędzić nawet do 30%.
Kredytem refinansowanym zainteresowane są osoby, które nie są zadowolone z dotychczasowego kredytu, na przykład hipotecznego. Często dzieje się tak, że zamiast płacić coraz mniej, płacimy coraz więcej. Ma to miejsce, z powodu zmieniającej się marży banku i oprocentowania. W takich momentach warto zastanowić się nad kredytem refinansowanym. Tu również wybieramy się do innego Banku, w którym pobieramy kredyt na spłatę poprzedniego długu, na nowych i korzystniejszych warunkach.
– Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna to najlepsze rozwiązanie dla osób chcących zbudować dom, kupić mieszkanie, samochód, czy pojechać na wakacje. Podczas zaciągania takiej pożyczki, należy zastawiać posiadaną przez siebie nieruchomość jako zabezpieczenie danej pożyczki. Banki są w stanie wypłacać swoim Klientom pożyczki nawet do 80% wartości zastawionej hipoteki!
Warunki pobierania takiej pożyczki zazwyczaj są wyjątkowo korzystne. Banki oferują długi okres kredytowania, różne stawki rat oraz dają możliwość zawieszenia spłaty pożyczki do pół roku. Warunkami, które trzeba spełniać, aby otrzymać taką pożyczkę, są : ukończony 18 rok życia, posiadanie stałego zatrudnienia czy środka dochodów oraz oczywiście, posiadania nieruchomości, mogącej być zabezpieczeniem pobieranej pożyczki.
Każdy wymieniony wyżej kredyt czy pożyczka ma inne zastosowanie i przyznawany jest na różnych warunkach. Przed zdecydowaniem się na którykolwiek z nich, warto zastanowić się na co potrzebujemy pieniądze, później dokładnie sprawdzić oferty różnych Banków i wybrać odpowiedni dla siebie. W przypadku niepewności, czy dany kredyt jest dla nas adekwatny, warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który dokładnie prześledzić nasze indywidualne potrzeby i możliwości i dopiero na tej podstawie wybierze odpowiednią ofertę.