Już tylko na jedynie polskim rynku istnieje wiele banków, oferujących swoje kredyty. Każdy z nich ma inne propozycje dla swoich klientów. Przeglądając oferty, jeden mogą wydawać się gorsze a drugie lepsze. Podczas wyboru kredytu, oprócz patrzenia na swoje indywidulane potrzeby i możliwości, należy skupić swą uwagę na paru elementach składowych kredytu:
– wkład własny: suma pieniędzy lub nieruchomość, którą posiadamy. Od posiadanego wkładu własnego, zależy na ile bank oceni możliwości finansowe klienta, a co za tym idzie, określi sumę przyznanego kredytu. Z reguły, gdy klient posiada wyższy wkład własny, bank inaczej postrzega takiego klienta, staje się on bardziej wiarygodny, a przez to istnieje możliwość uzyskania większych korzyści od banku. Podczas okazywania wkładu własnego, warto samemu stworzyć sobie zabezpieczenie. Jak to zrobić? Po prostu odłożyć część pieniędzy na „czarną godzinę”, aby w razie jakichkolwiek problemów finansowych móc wywiązać się z umowy wobec banku.
– rodzaj rat: zazwyczaj banki dają możliwość spłacania długu w ratach stałych i malejących. Aby dobrze wybrać jedną z podanych możliwości warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym różnią się obydwa rodzaje. Raty stałe, to raty, które z każdym miesiącem są takie same. Rata kapitałowa i odsetki zmieniają się podczas całego okresu trwania kredytu. Na początku kredytu, odsetki stanowią praktycznie całość raty, jednak z biegiem czasu, spłacania kolejnych rat, większa cześć oddawanej bankowi sumy, wzrasta procent kapitału, a odsetki stanowią jedynie małą część raty. Jeżeli chodzi o raty malejące: w takim wypadku, odsetki są naliczane równomiernie podczas spłacania takiego kredytu. Tak więc, początkowo płacimy w ratach odsetki, które pochodzą od większej sumy całego kapitału, aby z biegiem czasu i trwania kredytowania odsetki stawały się mniejsze, a co za tym idzie cała rata.
Kolejnym zadaniem podczas wyboru rodzaju spłaty rat, jest odpowiedź na pytanie: Która z nich będzie dla mnie odpowiednia? Jeżeli wybrany kredyt ma długi czas kredytowania, powiedzmy, 30, 40 lat, wtedy korzystniej będzie spłacać kredyt w ratach malejących, wtedy uzyska się pewność, że nie straci się za dużo, a raty będą odpowiadały naszym potrzebom. W przypadku rat stałych, są one odpowiednie dla osób mających pewne możliwości finansowe, jeżeli obojętne jest na ile lat posiadany jest kredyt oraz posiadamy możliwość płacenia, na przykład 1000 złotych. Wtedy mamy pewność, że raty będą stałe i niezmienne.
– waluta, w jakiej pobierany jest kredyt: banki coraz częściej dają możliwość wypłacania kredytu nie tylko w walucie polskiej. Coraz bardziej popularne są kredyty w Euro, czy Dolarach amerykańskich. Często, takie posunięcie może być ryzykowne, co powodują zmienności kursów walutowych. Przed podjęciem decyzji, w jakiej walucie wybrać kredyt należy zastanowić się, co będzie dla nas najkorzystniejsze i najbardziej potrzebne. Gdy zdecydujemy się na inną, niż polską walutę, warto skontaktować się z doradcą, który od dłuższego już czasu śledzi rynek walutowy i pomoże on przewidzieć zmiany w kursach walut oraz to, który kurs będzie dla danej osoby odpowiedni.
– sposób wyliczania zdolności kredytowej: każdy bank w innych kategoriach patrzy na swojego klienta i jego możliwości. Jednych interesuje jedynie posiadany dochód, innych zgromadzone oszczędności, a w przypadku kredytów hipotecznych często uwagę skupia się na wspólnym majątku małżonków
– stopa procentowa, oprocentowanie: w tym wypadku, warto dokładnie zapoznać się z tym, jak bank wylicza oprocentowanie swojego kredytu. Zazwyczaj biorą oni pod uwagę marżę banku oraz stopa WIBOR 3M, która zazwyczaj jest tą, która wpływa na różnicę w oprocentowaniu. Warto wybrać dla siebie kredyt, mający najniższą stopę oprocentowania, dzięki temu więcej zyskamy niż stracimy
– możliwość wcześniejszej spłaty kredytu: bardzo często banki stwarzają wiele trudności związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu. Dzieje się tak ponieważ, im dłuższy czas kredytowania, tym dłużej bank posiada swojego klienta i zarabia na wpłacanych przez niego odsetkach. Podczas poszukiwania kredytu dla siebie, wybrać bank, który oferuje wcześniejszą spłatę kredytów, bez ukrytych kar czy prowizji. Taki zabieg można potraktować jako osobiste zabezpieczenie klienta. Jeżeli nagle podniosą się stawki oprocentowania, można szybko zmienić swój istniejący kredyt, na kredyt refinansowany, przez co zaoszczędzimy, a nasz portfel znów będzie spokojny.
Jak widać, najwięcej podczas wybierania kredytu zależy od nas. Jeżeli nie chcemy wpadać w bankowe pułapki, warto skontaktować się z doradcą finansowym, który dokładnie prześledzi nasze osobiste możliwości i ustosunkuje się do nich, podczas wybierania czasu kredytowania, rodzaju rat, czy nawet wielkości sumy całego kredytu. Jeżeli jednak czujemy się na siłach i wierzymy, że wybierzemy odpowiedni kredyt, warto zastosować metodę eliminowania. W takim przypadku, eliminujemy kredyt, w którym zauważamy pewną niedogodność. Dzięki temu, w fazie końcowej zostanie kredyt, który w prawie stu lub nawet stu procentach będzie spełniał nasze oczekiwania.